Dôchodky budú nižšie, môže za to zastropovanie penzijného veku

Je to len niekoľko týždňov, čo naši poslanci schválili zastropovanie dôchodkového veku. To bude zavedené priamo v našej ústave, ktorá bude každému slovákovi ručiť, kedy pôjde do dôchodku. Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Ivan Švejna na seminári uviedol, že zastropovanie bude v budúcnosti znamenať pokles dôchodkovej sumy.

Sleduj nás na Facebooku a Instagrame!

Ivan Švejna v reakciách uviedol, že jediným spôsobom, ako garantovať dôchodkový vek, bude pokles priemernej sumy, ktorú dôchodcovia dostávajú. “Je to jediný spôsob, ako udržať vybilancovanie dôchodkového systému,”. Ďalšou možnosťou ako garantovať dôchodkový vek môže byť financovanie penzií cez dane. To by ale mohlo znamenať zvýšenie daní, o čom si ale tajomník rezortu myslí, že to nie je dobrý nápad.

Slovensko sa zadĺží

Zastropovanie dôchodkového veku má podľa Anetty Čaplánovej, ktorá je členka Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, viesť k zvýšeniu zaťaženia dôchodkového systému. Tento zákon tak môže priniesť negatívne dopady aj na vývoj dlhu na Slovensku. Čaplánová zároveň dodáva, že v roku 2067 sa má dlh zvýšiť o 80 %. “Robme dobrú hospodársku politiku a z nej potom vyplynú vyššie mzdy, čo ľuďom, ktorí sú preťažení, umožní skorší odchod do dôchodku,”  povedal Eugen Jurzyca, poslanec NR SR.

Zdroj: topky.sk, úvodný obrázok: Google

Táto webová stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú k tomu, aby Vám bol zobrazený čo najviac relevantný obsah. Pokračovaním v používaní našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie a v prípade, že máte menej ako 18 rokov, odsúhlasil používanie týchto web stránok váš zákonný zástupca.