RECENZIA Huawei Y5 (2018): Lacný smartfón s dobrým fotoaparátom a prémiovým dizajnom

V redakcii sme otestovali jeden z cenovo najdostupnejších modelov od spoločnosti Huawei pre rok 2018. Ako už tušíš, reč je o smartfóne Huawei Y5 (2018), ktorého cenovka sa pohybuje na úrovni približne 120 až 130 €. Aký vlastne tento smartfón je? Oplatí sa jeho kúpa? Dozvieš sa v tejto recenzii.

Sleduj nás na Facebooku a Instagrame!

Huawei Y5 (2018)

Huawei Y5 (2018) ponúka 5,45″ displej s pomerom strán 18:9 a s rozlíšením 720×1440 pixelov. Už tu je vidieť, že výrobca niekde šetriť musel a Huawei použil pre tento model úplne obyčajný panel, takže tu nenájdeme ani IPSko. Aj napriek tomu, že sa však jedná o cenovo jeden z najdostupnejších smartfónov, jeho displej určite nie je najhorší, no nemôže sa porovnávať so žiadnym IPS panelom.

Y5 (2018) ponúka softvérové tlačidlá priamo v dolnej časti obrazovky, čo čínskemu výrobcovi umožnilo použiť pomerne tenké rámčeky okolo celej obrazovky. Nad displejom nájdeme reproduktor, senzor jasu a 5 Mpx fotoaparát a nechýba ani LED notifikačná dióda. Tento smartfón síce nepatrí medzi žiadnu špičku, no je určite pozitívne, že výrobca ho obliekol do sympatického dizajnu, za ktorý sa nemusí hanbiť. Chválim taktiež kompaktné rozmery 146,5 cm x 70,9 cm x 8,3 cm a váhu 142 gramov. Tento smartfón sa v ruke drží veľmi dobre, a to aj vďaka stále kompaktnej veľkosti obrazovky.

Na vrchnej časti nájdeme 3,5 mm jack konektor pre slúchadlá, kým na spodnej časti nájdeme micro USB konektor pre nabíjanie telefónu. Na pravej strane máme potom tlačidlo pre zvýšenie a zníženie hlasitosti s tlačidlom pre vypnutie a zapnutie obrazovky, kým na ľavej strane ešte nájdeme sloty pre SIM kartu a pamäťovú kartu. Huawei Y5 (2018) za jednoducho za svoju výbavu nemusí hanbiť a v rámci konektivity mu nič vyčítať nemôžem.

Huawei Y5 (2018)

Zadný fotoaparát príjemne prekvapí

Na zadnej strane nájdeme 13 Mpx fotoaparát s clonou f/2.0. Samotný fotoaparát ma príjemne prekvapil, pretože ponúka automatické zaostrovanie, dvojitý LED blesk, podporuje ostrenie dotykom a v jeho výbave nechýba ani detekcia tváre či nahrávanie Full HD videa pri 30 fps. Výsledné fotografie sú podľa mňa na danú triedu postačujúce a fotoaparát dokáže vytvoriť za dostatočného svetla pomerne zaujímavé fotografie. Ak tak plánuješ s mobilom fotiť zaujímavé momenty alebo napríklad skenovať dokumenty, určite to ľutovať nebudeš. V rámci pomery cena/výkon nemôžem zadnej kamere nič vyčítať.

Pod kapotou nájdeme iba “úsporný” procesor

Poďme však na jednu z najdôležitejších častí, a to je určite hardvér pod kapotou smartfónu Huawei Y5 (2018). Huawei sa rozhodol použiť pomerne lacný, no úsporný hardvér. Pod kapotou tak nájdeme 4-jadrový procesor MediaTek MT6739 s taktom 1,5 GHz, ktorému sekunduje 2 GB RAM a grafická karta PowerVR GE8100. Interná pamäť má kapacitu 16 GB a je ju možné rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty ešte o ďalších 256 GB. O úsporný procesor sa stará 3020 mAh batéria, ktorá ponúka jednodňovú výdrž pri náročnom používaní, no ak patríš medzi menej náročného používateľa, vieš sa dostať aj na 2 dňovú výdrž batérie.

Huawei Y5 (2018)

Huawei Y5 (2018) beží na najnovšom Androide 8.1 s nadstavbou EMUI

Presuňme sa na samotný softvér. Huawei do tohto smartfónu osadil (v čase vydania) najnovší Android 8.1 Oreo, ktorého obohacuje ešte vylepšené prostredie EMUI. Samotný systém nevyzerá vôbec zle. V podstate jeho grafiku a funkcie už dobre poznáme z iných Huawei smartfónov. Máme tu teda príjemné farebné prostredie, možnosť nastavenia vzhľadu témy, ikon, šetrič batérie, nočný režim, možnosť nastavovanie teploty farieb displeja a množstvo ďalších vychytávok. Faktom však je, že kvôli menej výkonnému hardvéru, telefón nejde vždy tak ako by mal a niekedy sú jeho reakcie veľmi pomalé. Model Huawei Y5 (2018) je jednoducho smartfón pre tých z najmenej náročných používateľov, ktorí netúžia po závratnej rýchlosti, ale ich prioritou bude s telefónom volať, písať správy a možno niečo si sem tam odfotiť.

Huawei Y5 (2018) hodnotenie: kúpiť alebo nekúpiť?

Kúpu smartfónu Huawei Y5 (2018) by som si poriadne premyslel. Na jednej strane je toto zariadenie naozaj lacné a aj napriek priaznivej cene, ponúka pomerne slušný fotoaparát a zaujímavý dizajn, no softvérové reakcie telefónu nepatria medzi najlepšie a v behom používania smartfónu sa tak jeho majiteľ môže stretávať s častými zásekmi alebo pomalšou odozvou. Ak však patríš medzi skutočne nenáročného používateľa a vieš sa s týmto faktom zmieriť, potom môže byť Huawei Y5 (2018) pre teba tou správnou voľbou.

Huawei Y5 (2018)

Ak sme Ti recenziou pomohli, nezabudni hodiť like na našu Facebookovú stránku, začať sledovať náš web zameraný len na značku Huawei a Honor a samozrejme môžeš našu tvorbu zdieľať aj ďalej medzi svojich priateľov.

Táto webová stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú k tomu, aby Vám bol zobrazený čo najviac relevantný obsah. Pokračovaním v používaní našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie a v prípade, že máte menej ako 18 rokov, odsúhlasil používanie týchto web stránok váš zákonný zástupca.